Záhada, mýtus nebo nevysvětlitelné jevy?

16. dubna 2008 v 14:27 |  Bermudský trojúhelník

Tajemství bermudského trojúhelníku: mýtus nebo realita?

Za takzvaný bermudský trojúhelník je považována oblast o rozloze přibližně 1 134 000 km2 mezi Miami (USA), městem San Juan (Portoriko) a Bermudskými ostrovy.
Oblast je známá především jako místo záhadných zmizení lodí a letadel, případně zmizení posádek těchto dopravních prostředků. Názory na záhady bermudského trojúhelníku se dělí do dvou základních skupin. Přívrženci jedné ve všem vidí zásahy jakýchsi vyšších sil (například UFO), skupina druhá tvrdí, že vše se dá logicky vysvětlit. Pojd´me se podívat na některé nehody, které se v bermudském trojúhelníku udály. Nejstarší zaznamenanou záhadou je zmizení posádky plachetnice Mary Celeste. Ta vyplula v listopadu roku 1872 z New Yorku a jejím cílem byl Janov v Itálii. O měsíc později byla loď nalezena v bezvadném stavu, avšak bez posádky, u Azorských ostrovů. Zajímavé je, že poslední záznam v lodním deníku byl z data, kdy se loď pohybovala v bermudském trojúhelníku.
V březnu roku 1918 se ve stejných vodách ztratila nákladní loď Cyclops s 309 člennou posádkou. Teorií ohledně zmizení bylo mnoho, jednou z nich byl útok německé ponorky, avšak po skončení války se ukázalo, že žádná německá ponorka se nemohla v oblasti vyskytovat. Později byl nalezen vrak lodi, o kterém se dá předpokládat, že se jedná o zbytek Cyclopsu, nicméně milovníci záhad tvrdí, že jde o jiný vrak.
Jedním z nejznámějších případů je neobjasněné zmizení 5 amerických bombardérů v prosinci roku 1945, známé jako Let číslo 19. Letci vystartovali na Floridě a poté svrhli cvičné bomby na určeném místě. Při zpáteční cestě nahlásil velitel letky potíže s viditelností a po chvíli se spojení s letadly přerušilo. Pátrací akce po zmizelých letadlech nejenom že nepřinesla žádné výsledky, ale navíc se při ní ztratilo další letadlo s třináctičlennou posádkou na palubě. Vraky žádného z letadel nebyly nikdy nalezeny.
V roce 1963 beze stopy zmizela loď Marine Sulphur Queen. Opět se vynořilo množství teorií, proč se tak stalo, nejpravděpodobnějším důvodem však byl špatný stav lodi v kombinaci s bouří.
Podle výpovědí přeživších členů posádek a dalších svědků údajně dochází v oblasti bermudského trojúhelníku k různým podivným událostem jako například k náhlé ztrátě viditelnosti, k poruchám kompasu, či dokonce ke ztrátě letadla z obrazovky radaru a jeho náhlému objevení. Některé výpovědi mluví o tajemných světlech na obloze či pod mořskou hladinou.
Jak už to tak bývá, všechny výše zmíněné "záhady" se dají vědecky vysvětlit. Především je třeba zmínit fakt, že oblast bermudského trojúhelníku je z hlediska dopravy mimořádně frekventovaná, a je proto tedy zcela logické, že zde dochází k nehodám častěji. Oblast se také vyznačuje častým výskytem tornád a hurikánů, navíc se zde stýká teplý Golfský proud se studeným oceánem, což vytváří podmínky pro časté mlhy, turbulence a další nepříliš příznivé jevy. V části oblasti bermudského trojúhelníku je podmořské dno velmi členité - nachází se zde hluboké vodní příkopy a různé vápencové útvary, jeskyně a podobně. Díky tomu se pak snadno vytváří víry a vlny, které celkem snadno pohltí malou loď. Hloubka moře ve větší části oblasti dosahuje hloubky až 6000 metrů, tudíž je celkem obtížné najít vraky lodí.
Nemůže být pochyb o tom, že v oblasti bermudského trojúhelníku jsou zhoršené podmínky pro plavby či létání. Nicméně je na každém z nás, k jakému názoru se přikloní.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama