Flying Rhio 2008 neboli Létající nosorožec 2008

19. dubna 2008 v 12:00

Ze cvičení Flying Rhino 2008

Ze cvičení Flying Rhino - stojanka
V pondělí 14. dubna 2008 bylo v České republice zahájeno mezinárodní letecké cvičení pod názvem Flying Rhino (Létající nosorožec).
Cvičení se účastní britské letouny Tornádo, vrtulníky Gazelle, za českou stranu se do letových akcí zapojily letouny L-159 ALCA a vrtulníky Mi-17/171Š a Mi-24/35.
Denně probíhají letové akce od ranních do nočních hodin. Letouny odlétají do určených prostorů, kde navazují spojení s předsunutými leteckými návodčími a provádějí úkoly blízké letecké podpory (CAS). K nim především patří údery na pozemní cíle, které jsou simulovány například nafukovacími maketami tanků.
Na letecké návodčí dohlížejí britští instruktoři ze školy JFACTSU v Leemingu. Obrovský kus práce odvádějí čeští řídící letového provozu, bez jejichž bezchybné práce by se takovéto cvičení nemohlo uskutečnit.
Ze cvičení 1 Vrtulník Mi-17 Vrtulník Mi-24 Ze cvičení 2 - řídící
Pro mnohé z nich je to první setkání se zahraničními letouny. Veškerá komunikace probíhá v angličtině, a to i s piloty českých letadel. Hlavním cílem je vycvičení a certifikace leteckých návodčích, kteří se zapojují do zahraničních misí v Afghánistánu a výcvik pilotů a letových osádek v provádění blízké letecké podpory.
Novinkou na tomto leteckém cvičení je zapojení českých pozemních vojsk, což umožňuje navázat úzkou spolupráci mezi jednotlivými složkami armád v mezinárodním prostředí a procvičit koordinaci různých druhů vojsk při nácviku vedení bojové činnosti.
Koordinaci společné činnosti letectva a pozemních sil zabezpečuje mezinárodní velitelský štáb operující z mobilního velitelského stanoviště vybudovaného na bázi britské divize.
Tornado L-159 ALCA Hawk Na stojance
Cvičení bude probíhat do 30. dubna 2008 kromě víkendů.

Autor: kapitán Zdeněk Navrátil, zástupce náčelníka řídícího štábu cvičení FR 08
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama